Prienų krašto muziejus
Kontaktai
F. Martišiaus g. 13, Prienai +370 319 60379 (muziejaus administracija)
| Darbo laikas
II – V 9.00 – 18.00 Dienos, kuriomis muziejus nedirba
Jei norite apsilankyti kitu, ne nurodytu darbo laiku, skambinkite tel. +370 319 60379.
|
Etnografijos ir tautodailės ekspozicijoje rasite vertingiausius tautodailės ir etnografijos eksponatus.
|
„Audinys ir daina, galima sakyti, yra tos formos, į kurias seniausios gadynės laikais išsiliedavo tautos estetinis vidujinis pasaulis…“ (P.Galaunė). Tikimės, kad tai pajausite etnografijos – tautodailės ekspozicijoje.
|
- Didžiausią ir autentiškiausią muziejaus tautodailės rinkinio dalį sudaro audiniai. Turime senąsias audimo tradicijas išlaikiusių audėjų Bronės Urlikienės, Elvyros Pempytės, Onos Dabrišienės ir kt. darbų.
- Ekspozicijos centre – suvalkietiška seklyčia (stubelė) su autentišku ir jam priartintu interjeru: medine apdaila, puošyba, baldais. Ekspoziciją pagyvina dvi poros manekenų, aprengtų Dzūkijos ir Sūduvos tautiniais kostiumais bei autentiškais etnografiniais rūbais.
- Ekspozicijoje aptiksite buities rakandų, namų apyvokos daiktų, amatams naudotų įrankių, kraštiečių šeimos šventes, pasilinksminimus, laisvalaikį žyminčių atributų.
Dabartinis Prienų rajonas yra savotiškai išskirtinė vieta pokario kovų istorijoje. Šioje teritorijoje susiėjo Tauro, Dainavos ir Didžiosios kovos partizanų apygardų keliai. Partizanų ekspozicija – kuklus bandymas prisiminti ir pagerbti visus, kurie širdimi ir krauju gynė Lietuvos vardą.
|
„Tarsi kraujo kvapą jaustum – žvėries užpultojo išgąstį ir norą gintis. Nedrąsu koją statyti ton vieton, kur galbūt gulėta sužeisto kovotojo. Apsidairai, ar ir tavęs kas netyko nušauti?..“ (A. Antanavičius).
|
- Ekspozicijoje pristatomi laisvės kovų, kurios vyko mūsų krašte, žymiausi įvykiai ir jų dalyviai. Ekspozicija primena bunkerį, kuriame galima pajausti partizanų gyvenimo sąlygas.
- Kadangi muziejaus fonduose yra sukaupta daug medžiagos apie laisvės kovas, jų dalyvius, turima informacija ir eksponatai, ypač daug nuotraukų, suskaitmeninta ir sudėta į ekspozicijoje esantį terminalą, kad muziejaus lankytojai rastų juos dominančią informaciją. Ši informacija sugrupuota, todėl prieinama kiekvienam lankytojui.
Pastato istorijos ekspozicijoje (Rūbinėje) susipažinsite su pastato, kuriame dabar įsikūręs muziejus istorija, sužinosite kas lankydavosi šiuose namuose ir kokios įstaigos buvo įsikūrę iškrausčius iš namų C. Pšemeneckiui.
|
- Čia galima pasiklausyti šiame pastate anksčiau dirbusių medicinos darbuotojų ir C.Pšemeneckio mokinės prisiminimų, dalyvauti viktorinoje, pasėdėti ankstesnius laikus menančioje stomatologo kėdėje.
- C.Pšemeneckio iniciatyva buvo suprojektuota ir nutiesta 6000 V oro linija iš Kauno į Prienus, vėliau ji buvo pratęsta ir į Birštoną bei kitas gyvenvietes, sumontuotos transformatorinės pastotės. 1928 m. pradžioje linija buvo įjungta ir gyventojai pradėjo gauti elektrą. Elektros tinklų priimamasis veikė Pšemeneckių namuose.
Kunigo Juozo Zdebskio ekspozicijoje susipažinsite su vieno žymiausių XX a. disidento ir kovotojo už tikinčiųjų teises kun. Juozo Zdebskio asmenybe. Pasakojimas apie kunigo Juozo Zdebskio disidentinę veiklą leis patirti kokia buvo tuometinė sovietinė sistema, KGB agentų veikla. Čia rasite J.Zdebskio memorialinius daiktus, drabužius, laiškus.
|
- Vilkėdamas šiuo švarku J. Zdebskis žuvo autoavarijoje. Po kun. J. Zdebskio žūties dalis švarko sukarpyta į mažas skiautes ir tikinčiųjų tarpe pasidalinta kaip relikvija.
- Vairas su paslaptimi. Palietus vairą, vienintelis eksponatas muziejuje, kurį leidžiame lankytojams liesti, galėsite apčiuopti Rožinį.
- Ištrauka knygoje, iš asmeninės kun. J. Zdebskio bibliotekos, pažymėta paties kun. J. Zdebskio.
- Galite pasiklausyti kardinolo, Kauno arkivyskupo emerito S. Tamkevičiaus prisiminimų, dalyvauti viktorinoje, pasiklausyti J. Zdebskio vestų rekolekcijų įrašų.
Ekspozicijoje „Literatūriniai Prienai“ susipažinsite su žymiausių Prienų krašto rašytojų kūryba, svarbiausiais kūrybiniais pasiekimais, pomėgiais. Interaktyviuose terminaluose sužinosite su kokiu rašytoju švenčiate gimtadienį, iš kurios Prienų rajono vietos yra kilę daugiausiai rašytojų, patikrinsite savo žinias viktorinoje.
|
Eksponuojami memorialiniai daiktai yra iš Justino Marcinkevičiaus buto Vilniuje. Pristatomi pagrindiniai kūrybos kelio akcentai: išleistos knygos, gauti apdovanojimai, spektakliai, sukurti pagal rašytojo poemas, dramas.
|
Interaktyvioje ekspozicijoje pristatoma Justino Marcinkevičiaus kūryba. |
- Specialiai sukurtoje programoje analizuojama poeto kūryba, sužinosite dažniausiai kūryboje poeto vartotus žodžius, pateikiami kūriniai, kuriuose šie žodžiai pavartoti.
- Dalį eilėraščių galima išklausyti ar peržiūrėti. Galite išgirsti kūrinius, virtusius dainomis, pažiūrėti filmų apie rašytoją.
- Specialiame skyriuje 3D priemonėmis galima susipažinti su spektaklių afišomis.
- Klaipėdos teatro dovana Justinui Marcinkevičiui spektalio „Mindaugas“ premjeros proga, 1969.03.06
- Ekspozicijoje pamatysite Vytauto Bubnio antikvarines knygas, tėvo dovanotą piniginę, apie kurią rašė knygoje „Kad vėjai neišpustytų dienoraščiai, laiškai, dialogai, monologai, portretai, interviu“.
- Taip pat susipažinsite su Vytauto Bubnio pomėgiu kurti skulptūrėles iš medžio.
- Marijos Aukštaitės (Kotrynos Radkevičiūtės- Navikevičienės) memorialiniai daiktai – galvos juosta, kišeninis laikrodis, rašalinė.
Ekspozicijoje „Sklandytuvų istorija“ susipažinsite su sklandytuvų gamyklos istorija, svarbiausiomis asmenybėmis, žymiausiais gamyklos gaminiais. Interaktyviame terminale galėsite sužinoti sklandytuvo gamybos procesą, sudalyvauti viktorinoje ar išsiųsti atvirlaiškį draugui.
|
- 2017 metais Prienų Eksperimentinės sportinės aviacijos įkūrėjui ir ilgamečiam vadovui Vytautui Pakarskui, už nuopelnus Prienų kraštui, suteiktas Prienų miesto Garbės piliečio vardas.
Dabartiname Prienų rajone gimė, augo, gyveno Lietuvoje ir už jos ribų daug žinomų žmonių. Ekspozicijoje „Krašto šviesuoliai“ susipažinsite su žymiausiais krašto mokslininkais, menininkais, politikais, sportininkais, filosofais ir kitų sričių specialistais. Iš čia kilo keliautojas Matas Šalčius, filosofas Antanas Maceina, operos solistas Antanas Kučingis, grafikas Gediminas Pempė, pirmasis Lietuvos Respublikos teisingumo ministras Petras Leonas ir daugelis kitų.
|
- Ekspozicijoje pamatysite Lietuvos Respublikos Prezidento Kazio Griniaus vėliavą, sužinosite kokiomis aplinkybėmis jį pateko į Prienus.
- Mato Šalčiaus kelionių bilietai ir parašytos knygos.
- Grafiko Gedimino Pempės darbo įrankiai.
- Matas Šalčius su šeima – žmona Brone, dukromis Danute ir Aldona. 1920 m.
Lukšų šeima – darbštumo, darnos ir pamaldumo pavyzdys. Nuo mažens savo vaikus auklėjo padėti vienas kitam, rūpintis silpnesniais. Tėvai skiepijo savo vaikams meilę Tėvynei, tautinėms ir religinėms vertybėms.
|
Ekspozicijoje sužinosite apie visą Lukšų šeimą, pamatysite memorialinius daiktus, artimųjų atsiminimus, išgirsite „Amerikos balso“ įrašus.
|
- Radijo ryšio aparatas per kurį Antanas Lukša-Arūnas klausydavo „Amerikos balso“ transliuojamas laidas.
- Juozo Lukšos pilotė.
- Kryžius ir šventas paveikslas, prie kurių, Ona Lukšienė palaimino savo sūnus išleisdama partizanauti. Juodbūdyje, tėviškės seklyčioje, Ona Lukšienė suklupdė visus keturis savo sūnus: Jurgį, Stasį, Antaną ir Juozą. Sugrubusiomis nuo darbų rankomis liesdama jaunuolių galvas, tyliai kalbėjo: – Laiminu jus šventai kovai. Jūsų žingsnius tesaugo Viešpats Dievas. Prisiekite okupantui nepasiduoti gyvi”…
- 2001 m. gegužės 15 d. Jurgis Lukša apdovanotas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medaliu (po mirties).