Skriaudžių buities muziejus ir kalendorių ekspozicija
(kalendorių ekspozicija laikinai neveikia)
Kontaktai
Kauno g. 19, Skriaudžių k., Veiverių sen., Prienų r. sav. | Darbo laikas
II – V 9.00 – 18.00 Dienos, kuriomis muziejus nedirba
Jei norite apsilankyti kitu, ne nurodytu darbo laiku, skambinkite +370 614 70958 |
Ekspozicija išdėstyta keturiuose pastatuose, priklausančiuose vienam ansambliui – mergaičių klėtelėje, kalvėje, klėtyje ir dūminėje pirkioje.
|
Muziejaus rinkinį sudaro XVIII a., XIX a., XX a. daugiausia Suvalkijos regiono lietuvių naudoti buities daiktai, patalynė, audiniai, kalvystės, virtuvės, ūkio reikmenys.
|
- Klėtis pastatyta 1921 m. Pastato išorė apkabinta senų, jau sunykusių kapų kryžiais ir tvorelėmis.
- Pamatysite 1799 m. virtuvės spintą, kubilą žąsiukams perėti, pagamintą 1840 m., skalbimo mašiną, pagamintą 1910 m.
- Klėtyje daug buities rakandų, namų apyvokos daiktų, amatams naudojamų įvairių įrankių.
- Interjeras ir apdaila autentiški.
Už įėjimą į kalendorių ekspoziciją reikia mokėti „vieno kalendoriaus mokestį“, todėl kolekciją dažnai papildo ir muziejaus lankytojai.
|
- Kolekcijoje sukaupta per 8000 įvairių kalendorių daugiau nei iš 58 valstybių.
- Seniausi ekspozicijos eksponatai – trys XIX a. kalendoriai (1848, 1849 ir 1864 m.). Eksponuojami ir vienetiniais tiražais pagaminti kalendoriai, gaminami tik kolekcijai papildyti.
Muziejaus įkūrimas
Skriaudžių buities muziejus įkurtas ankstyvą 1967 m. pavasarį, kai į Kuprių kultūros namuose surengtą dailininko iš Vilniaus Boleslovo Motuzos dailės darbų parodą aplinkinių kaimų moterys sunešė daugiau kaip 100 savo rankdarbių – pirštinių, lovatiesių, staltiesių, kilimėlių ir kitokių įdomybių. Parodą apžiūrėję dailininkai gerai įvertino darbus ir paskatino Kuprių kultūros namų direktorių Steponą Jarošą prie kultūros namų įkurti etnografinį muziejų. Netrukus buvo surinkta keli tūkstančiai eksponatų. Surinktiems rankdarbiams eksponuoti buvo pastatyta dūminė stuba. Vėliau pastatyta kalvė ir mergaičių klėtelė. | Muziejaus perkėlimas į Skriaudžius
1987 m. pastatai buvo pervežti į Skriaudžius ir prigludo prie Skriaudžių kanklių ansamblio įkūrėjo Prano Puskunigio sodybos. Ekspozicija šiuose pastatuose ir etnografinė dalis buvo sujungta ir pavadinta „Suvalkietiška sodyba-muziejus“. |
|
|