Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžiui – 35 metai

 


 

2023 m. birželio 3 d. praėjo 35 metai nuo Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio įkūrimo.

1988 m. birželio 3 d. susikūrė Sąjūdžio iniciatyvinė grupė. Šios grupės pagrindą sudarė nepriklausomybės siekę, aktyvūs susirinkimo dalyviai V. Landsbergis, A. Skučas, Z. Vaičvila, J. Juzeliūnas ir A. Juozaitis.

Iniciatyvinės grupės keliami pertvarkos plėtojimo, demokratijos, Lietuvos suvereniteto stiprinimo šūkiai buvo populiarūs, todėl liaudis greitai juos ėmė remti. Sparčiai kūrėsi Sąjūdžio rėmimo grupės ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose bei miesteliuose. 1988 m. vasarą ir rudenį visoje Lietuvoje susibūrė apie 1000 organizacijos rėmimo grupių, kuriose dalyvavo apie 180 000 gyventojų.

1988 m. rugsėjo mėnesį Prienuose „Naujo gyvenimo“ redakcijoje pradėjo kurtis iniciatyvinė Sąjūdžio grupė. Rugsėjo 14 d. susirinkime, tuometinėje Prienų III vidurinėje mokykloje, (šiuo metu „Ąžuolo“ progimnazija) dalyvavo keturi Sąjūdžio lektoriai iš Vilniaus. Šio susirinkimo metu prie Sąjūdžio grupės prisijungė Prienų kraštiečiai: Algimantas Sakalauskas, Stanislovas Teišerskis, Povilas Norvaiša, Vytautas Šulinskas, Rolandas Kalinauskas, Algirdas Mockapetris, Juozas Križiniauskas, Alvydas Antanavičius, Arvydas Lekavičius, Valentinas Jaruševičius, Mindaugas Rubikas, Justinas Vilkas, Mindaugas Polekauskas, Antanas Matulaitis, Juozas Pekarskas, Jurgis Montvila, Danutė Dvilinskaitė, Teresė Murauskaitė, Birutė Jonelienė, Gediminas Latvis ir dar daug kitų. Vėliau prisijungė ir Gediminas Jonelis, Dainora Šaltienė, Gražina Polekauskienė.

Šioje Sąjūdžio 35-mečiui skirtoje fotografijų parodoje užfiksuotos svarbios istorinės akimirkos, siekiant atgauti Lietuvos nepriklausomybę. Prienų Sąjūdžio grupės nariai aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje. Vyko į mitingus, kituose miestuose ar šalyse, taip pat patys rengė mitingus Prienuose.

I-ąjame Sąjūdžio suvažiavime Vilniuje iš Prienų rajono dalyvavo net penkti delegatai: Jurgis Pekarskas, Stanislovas Teišerskis, Povilas Norvaiša, Birutė Jonelienė ir Teresė Murauskaitė. Korespondentė B. Jonelienė su Sąjūdžio grupės narių pagalba įkūrė „Tremtinių“ draugiją. O 1989 m. balandžio 14 d. Prienuose išėjo visų ilgai lauktas pirmasis laisvojo laikraščio „Gėlupis“ numeris. Pagaliau, po 50 metų tylos „Gėlupyje“ buvo drąsiai leidžiami straipsniai apie tremtinius, partizanų minėjimus, „Skausmo kalnelį“ bei kitas aktualias temas. Daug pastangų reikėjo atkurti iškreiptą tiesą ir užpildyti mūsų istorijos spragas.

Rugpjūčio 23 d. Baltijos kelyje Prienų krašto žmonės kartu su visais lietuviais vieningai susikibo rankomis su Baltijos šalių gyventojais. Prienų gyventojai kartu su visa Lietuva nepaliaujamai siekė Lietuvos nepriklausomybės.

Šiandien aktualu ir svarbu susivokti mūsų istorijoje ir dabartyje, būti dėkingiems tuometiniams didvyriams už laisvę, kurioje dabar gyvename.

 


 

 

Muziejus nedirba šiomis švenčių dienomis:

 

• Sausio 1 d. – Naujieji metai
• Vasario 16 d. – Lietuvos valstybės atkūrimo diena
• Kovo 11 d. – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena
• Šv. Velykos (sekmadienis ir pirmadienis).
• Gegužės 1 d. – Tarptautinė darbo diena
• Pirmąjį gegužės sekmadienį – Motinos diena
• Pirmąjį birželio sekmadienį – Tėvo dieną
• Birželio 24 d. – Joninės (Rasos ir Joninių diena)
• Liepos 6 d. – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena
• Rugpjūčio 15 d. – Žolinės (Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena)
• Lapkričio 1 d. – Visų Šventųjų diena
• Lapkričio 2 d. – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) diena
• Gruodžio 24 d. – Kūčių diena
• Gruodžio 25 – 26 d. – Šv. Kalėdos

 

Prieššventinėmis dienomis muziejus dirba 1 valanda trumpiau.