Lietuvos Respublikos Seimas, siekdamas paminėti 100 metų sukaktį, kai Plungėje dvaro sodyboje buvo įsteigtas valstybinis žemaitukų veislės arklių žirgynas, 2023-uosius paskelbė Žirgo metais.
Kas lietuviui yra arklys, žirgas? Tradicinėje gyvensenoje – ir duonelę kasdieninę auginant, ir visus kitus ūkio darbus nuveikiant, pramogaujant šventėse, ir tėvynę ginant – visur kartu. Artimas ir mielas lietuvio širdžiai; gera jį paglostyti, patapšnoti per sprandą, pažvelgti į protingas akis. O jau pamatyti lekiant, pralekiantį vėją! (Libertas Klimka)
Iš sakmių, stebuklinių pasakų matyti, kad žmogus negalėjo atsidžiaugti tokia laime – bičiulyste su šiuo protingu gyvūnu. Iš čia ir jo mitologizavimas – pasakojimai bei tikėjimai, aiškinantys nepaprastas jo savybes – veržlumą, greitį, ištvermę, žmogaus supratimą ir ištikimą tarnystę jam. Arklys – tiesiog dangaus dovana žmogui. (Libertas Klimka)
Tu gali palydėti arklį prie vandens, bet tu negali priversti jo gerti. Anglų patarlė
Karštas arklys kartu su raiteliu gali nusisukti sprandą kaip tik tame takelyje, kuriuo atsargus asilas žingsniuoja neklupdamas. – G. E. Lesingas.
Apleistas kumeliukas gali tapti geru arkliu. Anglų patarlė
„Žirgas žmogui – tai ramybė, harmonija su pačiu savimi. Laikui bėgant žmonės supranta ir įvertina, kad bendravimas su žirgu – terapija, kad laikas jo draugijoje pradangina dienos įtampas, kad mintys galvoje tik šviesios. Nebūtina tapti šalies čempionu, kad tai suprastum“. L. Dulevičienė
Visi arkliai klumpa, visi žmonės klysta. Kinų patarlė.
Žirgą puošia ne balnas, žmogų– ne drabužiai. Kinų patarlė.
Ant arklio jojo, arklio ieškojo (sakoma, kai žmogus turi daiktą po ranka ir jo dar ieško). Lietuvių liaudies posakis.
Ant svetimo arklio toli nenujosi. Lietuvių liaudies posakis.
Arklio saugokis iš užpakalio, karvės – iš priekio, o pikto žmogaus– iš visų pusių. Lietuvių liaudies posakis.
„Kai myli kitą žmogų, negali paaiškinti kodėl, nes jeigu žinotum, tai jau būtų ne meilė, o išskaičiavimas. Lygiai taip pat su žirgais – tiesiog šalia jų labai gera.“ L. Dulevičienė
Arklį pažinsi iš dantų, žmogų– iš kalbų. Lietuvių liaudies posakis.
Arklį pažinsi kelionėj, o draugą– bėdoj. Lietuvių liaudies posakis.
Dar arklio neturi, o jau pavalkus mieruoja.
Karštas arklys kartu su raiteliu gali nusisukti sprandą kaip tik tame takelyje, kuriuo atsargus asilas žingsniuoja neklupdamas. – G. E. Lesingas.
Dovanotam arkliui į dantis nežiūri. Lietuvių liaudies posakis.
Ir arklys arklio dykai nekaso.
Nėra tokio gero arklio, kuris retkarčiais nesukluptų. Lotynų patarlė.
Bijok ožio iš priekio, arklio – iš už nugaros, kvailio – iš visų pusių. Žydų patarlė.
Dar negimė žirgas, kuriuo galėtum pasivyti savo jaunystę. Žydų patarlė.
Arklio nešėręs, toli nevažiuosi. Lietuvių liaudies posakis.
Arklys su nutrinta nugara baikštus, žmogus su nešvaria sąžine– neramus. Kinų patarlė.
Bendras arklys visada liesas.
Davei arklį – duok ir balną. Lietuvių liaudies posakis.
Atgal
Toliau
Muziejus nedirba šiomis švenčių dienomis:
• Sausio 1 d. – Naujieji metai • Vasario 16 d. – Lietuvos valstybės atkūrimo diena • Kovo 11 d. – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena • Šv. Velykos (sekmadienis ir pirmadienis). • Gegužės 1 d. – Tarptautinė darbo diena • Pirmąjį gegužės sekmadienį – Motinos diena • Pirmąjį birželio sekmadienį – Tėvo dieną • Birželio 24 d. – Joninės (Rasos ir Joninių diena) • Liepos 6 d. – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) diena • Rugpjūčio 15 d. – Žolinės (Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų diena) • Lapkričio 1 d. – Visų Šventųjų diena • Lapkričio 2 d. – Mirusiųjų atminimo (Vėlinių) diena • Gruodžio 24 d. – Kūčių diena • Gruodžio 25 – 26 d. – Šv. Kalėdos
Prieššventinėmis dienomis muziejus dirba 1 valanda trumpiau.